Yeni Nesil Yazar Kasa

Yeni Nesil Yazar Kasalar

Maliye Bakanlığı bir kez daha çok önemli bir yenilik getiriyor. ÖKC Kullanma zorunluluğu olan mükelleflerin yeni nesil yazar kasa kullanmalarını istiyor.

Yeni Nesil Yazar Kasa Teknik Özellikleri

Üretici veya ithalatçı firmaların onay için Maliye Bakanlığı`na teslim edecekleri yeni nesil yazar kasalar, teknik ve fonksiyonel bakımlardan Gelir İdaresi Başkanlığı’nca yayımlanacak “Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar Teknik Kılavuzu”nda belirtilen nitelikleri taşıyacak. Gelir İdaresi Başkanlığı, ilgili taraflara ilan etmek şartıyla gerekli gördüğü zaman teknik kılavuzlarda değişiklik yapabilecek.

Maliye Bakanlığınca, yeni nesil cihazların onaylanması aşamasında “Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar Teknik Kılavuzu”nda belirtilen özellikler aranacak ve bu şartları sağlamayan yeni nesil cihazlara onay belgesi verilmeyecek. Ayrıca, Maliye Bakanlığı ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte yeni nesil yazar kasalara güvenlik özellikleri için Ortak Kriterler Değerlendirme Garanti Seviyesinin belirtildiği Koruma Profili (Ortak Kriterler Belgesi) hazırlamaya yetkili olacak. Bu yetkinin kullanılmasını müteakip söz konusu yeni nesil cihazların onaylanmasında bu belgede yer alan nitelikler aranacak.

Yazar Kasa Firmaları Servisleri Aracılığıyla Tedbir Alacak

EFT-POS özelliği olan ve Maliye Bakanlığınca onaylanmış bulunan yazar kasalardan, Ödeme Kartları Endüstrisi PIN İşlem Güvenliği Standartlarına göre (2) ve üstü seviye uygunluk belgesi alınmış olanlar, bu belgelerin ibraz edilmesi şartıyla Maliye Bakanlığınca onaylanmış yeni nesil yazar kasa olarak kabul edilecek. Yeni nesil yazar kasaların, öngörülen amaca uygun olarak kullanılmasının sağlanması bakımından, yazar kasa firmaları, satış ve bakım onarım servisleri aracılığıyla gerekli tedbirleri alacaklar.

Yeni Nesil Yazar Kasalar GİB`e Veri Aktaracak

Yeni nesil yazar kasalar, Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenecek şartlara göre, anlık ya da dönemsel olarak, elektronik yolla Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezine veri gönderebilecek Gelir İdaresi Başkanlığınca da erişilebilecek nitelikleri taşıyacak.

Mali Hafıza Çıkartılamayacak!

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarda mali hafıza, cihaz şasisine, şasi tahrip edilmedikçe çıkartılamayacak tarzda korumalı olarak sabitlenmiş olacak, hiçbir şekilde değiştirme veya çıkarılma gibi bir işleme tabi tutulmayacak. Mali hafızaların arızalanması halinde, yeni mali hafıza aynı şekilde korumalı olarak cihaza sabitlenecektir.


Kullanılmış Yazar Kasaların Mali Hafızası Değişmeyecek

Kullanılmış cihazların el değiştirmesinde de mali hafıza değişimi olmayacak, ödeme kaydedici cihaz servisi nezdinde gerçekleştirilecek devir sırasında satıcıya ait mali hafıza raporunun ilgili vergi dairesine gönderilmesi suretiyle işlem tamamlanacak, alıcı mükellef satıcının bıraktığı yerden mali hafıza kaydına devam edecek.

Eski Yazar Kasaların Durumu Ne Olacak?

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanılmasına ilişkin kademeli bir geçiş öngörülmektedir.

Buna göre,

Üretici veya ithalatçı firmalar tarafından 3100 Sayılı Kanunla ilgili önceki mevzuata göre üretmek üzere geliştirilen ödeme kaydedici cihaz modelleri 31/12/2012 tarihine kadar onaylanabilecek. Ancak modelleri onaylanan ödeme kaydedici cihazların onay süresi 31/12/2012 tarihinden sonra uzatılmayacaktır.

Mükellefler önceki mevzuat hükümlerine tâbi ellerindeki ödeme kaydedici cihazlarını, 31/12/2015 tarihini geçmemek şartıyla  mali hafızaları doluncaya kadar kullanabilecek. 1/1/2013’ten itibaren geçerli olmak üzere, bu süre içerisinde mali hafızaları dolan yazar kasalara, yeni mali hafıza takılmayacak ve cihaz hurdaya ayrılacaktır. Cihazı hurdaya ayrılan mükellefler yeni nesil yazar kasaları almak suretiyle kanuni yükümlülüklerini yerine getirebilecekler.

Yeni Nesil Yazar Kasa Kullanımına Ne zaman Başlanacak?

Faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullanan mükellefler 1/1/2013 tarihinden itibaren bu cihazlar yerine EFT-POS özelliği olan yeni nesil yazar kasa kullanmak zorundadırlar. Yol kenarı otopark hizmeti veren mükellefler, faaliyetlerinde 1/1/2013 tarihinden itibaren EFT-POS özelliği olan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorundadırlar.

Reklamlar

One thought on “Yeni Nesil Yazar Kasa

 1. Yeni Nesil Yazar Kasa Pos
  Cihazı Satış Merkezi http://www.posmerkezi.com

  Ürün Tanıtımı

  Merhabalar,

  Dünyanın En Küçük, En Hafif (445 gr.), En Hızlı,
  Gelir İdaresi Başkanlığı Onaylı,
  17 Bankanın Yazılım Uygulaması Yüklenerek Ortak Pos olarak Kullanılabilinir,
  Hat ve iletişim Bedeli Alınmamakta,
  Swap* (Değiş-Tokuş) Özelliği (* EFT-POS yazarkasa oluşabilecek sorunda, geçici değişim imkanı.) ,
  Restaurant Yazılımları ile Çalışabilme özellikli,
  Yeni Nesil Yazarkasa Pos Cihazı siz değerli müşterilerimize sunulmuştur.

  GSM İLETİŞİM ÜCRETİ VE HAT BEDELİ BİZDEN

  YURT ÇAPINDA YAYGIN SERVİS AĞI ve HUGİN YETKİLİ BAYİİ
  POS MERKEZİ GÜVENCESİYLE HİZMETİNİZDE!

  ÖNEMLİ NOT: EFT-POS Özellikli Yeni Yazarkasamız HUGIN VX-675 ECR tüm üstün özellikleri ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın
  Yeni Nesil ödeme Kaydedici Cihaz Onay Listesinde Yayınlanmıştır.
  Aşağıda yer alan linkten mali onayımızı görüntüleyebilirsiniz.
  http://www.gib.gov.tr/fileadmin/user_upload/Yararli_Bilgiler/yeninesilOKC.pdf

  Detay için;

  0322- 233 0 700 – 0533- 738 29 10

  http://www.posmerkezi.com
  info@posmerkezi.com

  iyi çalışmalar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s