Yeni Nesil Yazar Kasa da 90 gün karmaşası

Gelir İdaresi Başkanlığı 20 Haziran 2013 tarihinde Yeni Nesil ÖKC ler ile ilgili bir duyuru yayınladı. Duyuruya göre daha önce belirlendiği üzere faaliyetlerinde seyyar EFT-POS kullanan yazar kasa mükellefler, 1/7/2013 tarihinden itibaren Yeni Nesil ÖKC özellikli EFT-POS cihazları kullanmak zorundalar. Ancak duyurunun ileriki paragraflarında bir karmaşa mevcut.

Duyuruya göre 1/7/2013 tarihine kadar, herhangi bir yazar kasa bayiinden fatura alırlarsa 30/9/2013 tarihine kadar vergi dairelerine cihaz onayı yaptırmaları durumunda herhangi bir sorun yaşamayacaklar. Fakat üretici firmalar o tarihe kadar tasarladıkları cihazı onaylatamazlarsa veya üretim yapmazlarsa bu durumda yine vatandaş zarar görecek. Fatura kesen bayiler ortada bir üretim yoksa cihazı veremeyecek ancak fatura kestiği için ücretini alacak yani olmayan bir ürün satılacak. Bu yöntem Yeni Nesil ÖKC pazarında şu an tek olan üretici nedeniyle, diğer üreticileri korumak adına yapılmış gibi görünüyor. Ancak o firmaları korurken esnafın zarar görmesine neden olabilecek bir karar alındığı ortaya çıkıyor.

Ayrıca faturalar 1/7/2013 tarihine kadar düzenlenmiş olması gerekiyor. Yani bugün itibarıyla kalan 9 günde faturayı alan 90 gün daha zaman kazanacak ancak 9 günde yazar kasa firmaları ne kadar kişiye ulaşır, olmayan bir ürünü satın almaya razı eder, izin yazısı süreci tamamlanır ve fatura kesilir orası şu an muamma.

Sonuç olarak GİB yeni nesil yazar kasalara geçiş kararı verdi ancak tek bir firma dışında hiç bir firma cihazını hazırlayamadı. GİB geçiş sürecini ertelemek istemiyor, ancak tekel oluşmasına da razı değil. Günü kurtarmak için böyle bir duyuru yayınlamış görünüyor. Olmayan ürünün faturasını al, 90 gün idare edeyim diyor. 90 gün içinde üretici cihazını onaylatamazsa esnaf ile yazar kasa bayileri arasında ciddi tartışmalar çıkacağı kesin görünüyor.

Burada bir senaryo daha çizelim; X bir yazar kasa bayii yüzlerce esnafa uygun fiyatlı ürün adı altında faturalar kesip piyasadan yüzbinlerce lira topladıktan sonra ortadan kaybolabilir mi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s