Esnafın kasası değişiyor – yeni nesil yazar kasa

3 milyon esnaf, 1 Temmuz’dan itibaren yazar kasalarını değiştirecek. Yeni kasalar, Maliye’ye anlık bildirim yapacak. Fiyatı ise bin 500 lira olacak

Esnafın kasası değişiyor

3 Milyon esnafın kullandığı yazar kasa ve POS cihazları tarih oluyor. Bunun yerini ‘yeni nesil ödeme kayıt sistemi’ alıyor. Uygulamaya geçmek isteyen esnaf, bin-bin 500 lirayı gözden çıkaracak. Dönüşüm provaları 1 Temmuz’da başlayan, 31 Aralık 2015‘ten sonra ise zorunlu hale gelen sistemin, tüm esnafa faturası ise 4.5 milyar lira.

ANLIK BİLDİRİM YAPACAK
İnternete bağlı yeni nesil akıllı kasalar Maliye Bakanlığı’na anlık bildirim yapacak. Kayıt dışı ile mücadelede kapsamında hayata geçirilen büyük dönüşüm ile Gelir İdaresi Başkanlığı, artık tek bir tuşla denetim yapabilecek. Meclis gündemine taşınan dönüşümle ilgili Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu bilgilerin Gelir İdaresi Başkanlığı’na şifrelenmiş olarak güvenli bir şekilde gideceğini belirterek, yetkisiz kişilerin erişememesi için her türlü tedbiri alacaklarını söyledi.

HURDAYA AYRILACAK
Bakan Şimşek, 1 Ocak 2014’ten itibaren mali hafızası dolan cihazların hurdaya ayrılacağını kaydederek, şöyle konuştu: “Cihazı hurdaya ayrılan mükelleflerin eski mevzuata göre onaylanan cihazları veya yeni nesil ödeme kaydedici cihazları satın almaları mümkün. Ancak, eski mevzuata göre onaylanan cihazları alırlarsa bunları 31 Aralık 2015’ten sonra kullanmayacaklar.”

10 YILLIK HAFIZA
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni sisteme ilişkin şu bilgileri verdi:

 Yeni nesil cihazların mali hafızaları, asgari 10 yıllık veriyi tutabilecek kapasitede olacak. Belirlenen kapasitenin dolmasından itibaren içindeki veriyi en az 5 yıl saklayabilecek.

 Yeni nesil ödeme cihaz modellerinden onaylananlar Gelir İdaresi internet sitesinde yayımlanıyor. Şu an 3 ödeme kaydedici cihaz firmasının, TÜBİTAK ve TSE’de teknik incelemeleri devam ediyor.

 Cihazları kullanmak zorunda olan esnafın yükünü hafifletmek için, cihazın KDV oranını (yüzde 8) düşük tutuyoruz ve yüzde 100 amortisman ayırma imkanı tanıyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s