Yazarkasalarda yeni dönem!!

Maliye Bakanlığı, ödeme kaydedici cihazlarla ilgili yönetmeliği değiştirdi, esnafa yeni yazarkasa alma zorunluluğu geliyor.

Maliye Bakanlığı, ödeme kaydedici cihazlarda bulunması gereken tertibatlar ve bunların özellikleri ile ödeme kaydedici cihazların onayına ilişkin işlemler ve bilgisayar bağlantılı sistemlerde aranacak teknik ve fonksiyonel özellikleri belirledi.

Maliye Bakanlığı’nın, ”Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunla İlgili Genel Tebliği” Resmi Gazete’de yayınlandı

Buna göre, Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında 3100 sayılı Kanunla ilgili olarak yayımlanmış olan 1 Seri nolu Genel Tebliğin ilgili bölümlerinde ödeme kaydedici cihazlarda bulunması gereken belli başlı tertibatlar ve bunların özellikleri, ödeme kaydedici cihazların onayına ilişkin işlemler ve 31 Seri nolu Genel Tebliğ’de de bilgisayar bağlantılı sistemlerde aranacak teknik ve fonksiyonel özellikler belirlendi.

Anılan kanunun 10′uncu maddesinde yer alan ”Maliye Bakanlığı, ödeme kaydedici cihazların kullanılmalarıyla ilgili olarak, bu kanunla belli edilen hususlar dışında uyulması gereken usul ve esasları belirlemeye ve bunlarda değişiklik yapmaya yetkilidir” hükmü ile bakanlığa verilen yetkiye istinaden, ”Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar” adıyla tanımlanan cihazların bazı özellikleri taşıması zorunlu tutuldu.

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar

YENİ-NESİL-YAZAR-KASALAR

YENİ-NESİL-YAZAR-KASALAR

Üretici veya ithalatçı firmalar tarafından onay için bakanlığa teslim edilecek olan yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar, teknik ve fonksiyonel bakımlardan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesinde yayımlanacak ”Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar Teknik Kılavuzu”nda belirtilen özelliklere haiz olacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı, ilgili taraflara ilan etmek şartıyla gerekli gördüğü durumlarda teknik kılavuzlarda değişiklik yapabilecek.

Maliye Bakanlığı’nca, cihazların onaylanması aşamasında ”Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar Teknik Kılavuzu”nda belirtilen özellikler aranacak ve bu şartları sağlamayan cihazlara onay belgesi verilmeyecek. Ayrıca, Maliye Bakanlığı ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte yeni nesil ödeme kaydedici cihazların güvenlik özellikleri için Ortak Kriterler Değerlendirme Garanti Seviyesinin belirtildiği Koruma Profili (Ortak Kriterler Belgesi) hazırlamaya yetkili olacak.

Yetkinin kullanılmasını müteakip söz konusu cihazların onaylanmasında, bu belgede yer alan özellikler aranacak.

EFT-POS özelliği olan ve Maliye Bakanlığı’nca onaylanmış bulunan ödeme kaydedici cihazlardan, Ödeme Kartları Endüstrisi PIN İşlem Güvenliği Standartlarına göre ve üstü seviye uygunluk belgesi alınmış olanlar, bu belgelerin ibraz edilmesi şartıyla Maliye Bakanlığı’nca onaylanmış yeni nesil ödeme kaydedici cihaz olarak kabul edilecek.

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazların, öngörülen amaca uygun olarak kullanılmasının sağlanması bakımından, ödeme kaydedici cihaz firmaları, satış ve bakım onarım servisleri aracılığıyla gerekli tedbirleri alacak.

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar, Gelir İdaresi Başkanlığı’nca belirlenecek kıstaslara göre, anlık ya da dönemsel olarak, elektronik yolla Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezi’ne veri gönderebilecek ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nca da erişilebilecek özellikleri taşıyacak. Söz konusu cihazlarda mali hafıza, cihaz şasisine, şasi tahrip edilmedikçe çıkartılamayacak tarzda korumalı olarak sabitlenmiş olacak, hiçbir şekilde değiştirme veya çıkarılma gibi bir işleme tabi tutulmayacak.

Mali hafızaların arızalanması halinde, yeni mali hafıza aynı şekilde korumalı olarak cihaza sabitlenecek. Kullanılmış cihazların el değiştirmesinde de mali hafıza değişimi olmayacak, ödeme kaydedici cihaz servisi nezdinde gerçekleştirilecek devir sırasında satıcıya ait mali hafıza raporunun ilgili vergi dairesine gönderilmesi suretiyle işlem tamamlanacak, alıcı mükellef satıcının bıraktığı yerden mali hafıza kaydına devam edecek.

Önceki mevzuata uygun olarak onaylanmış cihazların durumu

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanılmasına ilişkin kademeli bir geçiş öngörülüyor.

Buna göre, üretici veya ithalatçı firmalar tarafından 3100 sayılı Kanun’la ilgili önceki mevzuata göre üretmek üzere geliştirilen ödeme kaydedici cihaz modelleri 31 Aralık 2012 tarihine kadar onaylanabilecek, ancak modelleri onaylanan ödeme kaydedici cihazların onay süresi 31 Aralık 2012 tarihinden sonra uzatılmayacak.

Mükellefler, önceki mevzuat hükümlerine tabi ellerindeki ödeme kaydedici cihazlarını, 31 Aralık 2015 tarihini geçmemek üzere mali hafızaları doluncaya kadar kullanabilecek. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, bu süre içerisinde mali hafızaları dolan ödeme kaydedici cihazlara, yeni mali hafıza takılmayacak ve cihaz 60 Seri nolu ödeme kaydedici cihaz Genel Tebliği’nin ilgili bölümünde yapılan açıklamalar çerçevesinde hurdaya ayrılacak.

Cihazı hurdaya ayrılan mükellefler, yeni nesil ödeme kaydedici cihazları almak suretiyle kanuni yükümlülüklerini yerine getirecek.

Otopark hizmeti verenler de EFT-POS özelliği cihaz kullanacak

Faaliyetlerinde, seyyar EFT-POS cihazı kullanan mükellefler ile yol kenarı otopark hizmeti veren mükellefler, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren EFT-POS özelliği olan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olacak.

3100 sayılı Kanun uygulaması ile ilgili olarak bu Genel Tebliğden önce yayımlanan mevzuatta yer alan düzenlemelerin bu tebliğe aykırı olmayan hükümleri, yürürlükte olacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s