Yeni Nesil Yazarkasa soru önergesi oldu!

Yeni nesil yazarkasalar TBMM’ye taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 1 Temmuz 2013’ten itibaren Türk ticaret hayatına girecek POS cihazı özelliği de olan yeni nesil yazarkasadaki iddiaları soru önergesi ile TBMM’ye taşıdı. Umut Oran kayıtdışılıkla mücadele çerçevesinde 2 milyonun üzerindeki yazar kasaların tamamının değişeceğine dikkat çekerek şu soruları sordu:1. Bugün itibarıyla POS ve yazarkasayı birleştiren cihazı üreten tek firma (MT Bilgi Teknolojileri ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından üretilen Vera-Delta marka cihaz) olduğu bilgisi doğru mudur? Bu bilgi doğruysa bugün KDV hariç 590 dolara satılacağı belirtilen cihazı üreten söz konusu firma lehine toplamda 1 milyar 298 milyon dolarlık bir haksız rekabet, tekel konumu oluşmayacak mı, bu durumu nasıl önleyeceksiniz?2. 2008 yılında çıkartılan Kayıtdışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı’na dayandığı belirtilen bu uygulama için yeterli üretimin yapılarak çeşitliliğin sağlanması adına niçin gerekli teşvikler zamanında yapılmadı?

3. Gelir İdaresi Başkanlığı önderliğinde 2010 yılında TÜBİTAK’ta toplantı yapıldı mı, toplantıya kimler, hangi şirket temsilcileri katıldı, hangi kararlar alındı, bunların gereği yapıldı mı?

4. MT Grup’un, Vera-Delta modeli POS-Yazarkasanın elektronik donanımını Japonya’da ürettirdiği ve Çin’de monte ettirdiği ve bugüne kadar 35-40 milyon doları bu amaçla harcadığı belirtilmektedir. Bu cihazın Türkiye’de, yerli işçi ve sanayi ile üretilmesi niçin sağlanmıyor?

5. GİB, yeni nesil cihazlara anlık erişim sağlayabileceği için elde edeceğiniz her an hangi firmanın iş yapıp yapmadığı bilgisini nasıl kullanacaksınız? Bu bilgilerin güvenliği, ‘ticarı sır’ çerçevesinde nasıl korunacaktır?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s